5 grudnia 2023

https://shanti.com.pl/

Shanti informacje i lifestyle

Terapia ADHD w Warszawie. Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci i jej leczenie

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to poważne wyzwanie dla wielu rodziców małych dzieci. Nadmierna ruchliwość, brak koncentracji uwagi, niesłuchanie poleceń to tylko niektóre objawy te dolegliwości. Można ją jednak leczyć. W Warszawie działają jedne z najlepszych ośrodków specjalizujących się w terapii ADHD.

ADHD nie jest wynikiem błędów wychowawczych

Gdy dziecko nie słucha się, nie wykonuje swoich obowiązków, jest głośne, nie może usiedzieć na miejscu, wcale nie oznacza to, że jest to rezultat jego złego wychowania. Przyczyną może być zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli inaczej ADHD (od ang. attention-deficit hyperactivity disorder).

Dolegliwość ta pojawia się najczęściej u dzieci od 5-6. roku życia, ale może także zacząć rozwijać się później. Jako że towarzyszy ona często wchodzeniu w wiek szkolny, może być poważną przeszkodą nie tylko w nauce, ale również w nawiązywaniu nowych kontaktów międzyludzkich. Wówczas rodzice powinni pomyśleć o diagnostyce zachowania dziecka w gabinecie psychologicznym albo psychiatrycznym.

Jakie są przyczyny ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest dolegliwością warunkowaną genetycznie, jednak badacze dotychczas nie odkryli, co jest jej przyczyną. Nie ma ona jednak związku z błędami wychowawczymi, o co często posądzani są wówczas rodzice.

ADHD – objawy:

  • nadmierna pobudliwość ruchowa
  • problemy z koncentracją uwagi
  • unikanie długotrwałych zajęć
  • impulsywność
  • niecierpliwość
  • nadmierna hałaśliwość

Takie zaburzenia powinny być przyczyną wizyty u specjalisty, który będzie mógł wtedy zalecić odpowiednie leczenie, by zredukować nadpobudliwość Warszawa to jedno z wielu miast na mapie kraju, gdzie na rodziców i opiekunów czekają najlepsi fachowcy.

Terapia ADHD – Warszawa to wiele gabinetów do wyboru

ADHD może być czasochłonne w leczeniu, jednak nie powinno to zrażać zarówno rodziców czy opiekunów do podjęcia takiego wyzwania. Warto wskazać, że nieleczony zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi może powodować poważne problemy w późniejszym życiu dziecka.

Terapia w tym przypadku polega przede wszystkim na psychoterapii, najczęściej prowadzonej w nurcie behawioralnym. Również mogą towarzyszyć jej terapie zajęciowe oraz terapia mowy, ponieważ u dzieci z ADHD mogą pojawiać się problemy z prawidłową mową.

Zdarza się jednak, że objawy są nasilone – w tym przypadku specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne. Farmakoterapię może przepisać wówczas lekarz psychiatra po przeprowadzeniu odpowiednich badań.