5 grudnia 2023

https://shanti.com.pl/

Shanti informacje i lifestyle

PRZYDATNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MALOWANIA DREWNIANEGO DOMU

Niewątpliwie, dom z drewna jest niezwykle unikalnym i pięknym budynkiem. Jednak o to piękno trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to tu znajdziesz parę wskazówek.

Dlaczego dom z drewna należy malować?

Drewno jest materiałem podatnym na wpływ czynników zewnętrznych (jak owady czy warunki pogodowe), dlatego tak ważne jest, aby we właściwy sposób zabezpieczyć drewnianą elewację. Farba działa jak tarcza, która osłania drewno przed niekorzystnym wpływem wspomnianych czynników. Myśląc w kontekście – dom z bali cena – warto jest przeznaczyć fundusze nie tylko na piękny, duży dom, ale również na wysokiej jakości produkty do jego ochrony.

  1. Naprawianie uszkodzeń

Proces malowania drewnianego domu należy rozpocząć od niezbędnych napraw jego elewacji. Jeśli zauważysz, że na drewnianej strukturze występują jakiekolwiek skazy, takie jak szpary, pęknięcia, pleśń itd., to należy się ich jak najszybciej pozbyć. Takie uszkodzenia mogą się bardzo szybko rozwinąć do punktów, w których jedynym ratunkiem będzie wymiana całej elewacji budynku. Dlatego, tak ważne jest, aby wszelkie otwory zaszpachlować. Jeśli w drewnie są głębokie dziury, to należy je wypełniać etapami, pozwalając na całkowite wyschnięcie masy przed dodaniem kolejnej warstwy wypełnienia. Pamiętaj, żeby podczas naprawiania szpar czy pęknięć dopasować kolorystycznie uszczelniacz i nakładać go w suche dni przy temperaturze 18 °C, aby uzyskać maksymalną przyczepność.

  1. Czyszczenie drewnianej powierzchni

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przed malowaniem drewnianej elewacji jest pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Takie niedoskonałości należy usunąć za pomocą ścierki. Powierzchnia drewna powinna być nieskazitelnie czysta i bardzo gładka, żeby malowanie było efektywne. Brud jest najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień na drewnianej elewacji, dlatego tak ważne jest jego usunięcie. Całą powierzchnię domu należy czyścić ciepłą wodą z mydłem i szczotką o miękkim włosiu lub gąbką. Podczas czyszczenia domu z drewna pracuj w małych sekcjach, zawsze zaczynając od góry i schodząc w dół. Pamiętaj, aby spłukać roztwór czyszczący z drewnianej powierzchni, zanim wyschnie.

  1. Nakładanie farby

Na tak przygotowaną powierzchnię można rozpocząć nakładanie farby. Pamiętaj, aby wybrać produkt najwyższej jakości, który najlepiej pasuje do gatunku drewna i klimatu otoczenia. Farby i bejce o lepszej jakości, nie tylko zabezpieczą Twój dom na dłużej, ale również składają się z naturalnych składników odpowiednich dla drewna. Jednak warto jest również pamiętać, że to jak długo farba lub bejca utrzyma się na drewnianej strukturze budynku, zależy również od jakości przygotowanej powierzchni, rodzaju drewna i klimatu. Barwienie drewnianej elewacji powinno być wykonane w zgodzie z konkretnym rodzajem drewna i zaleceniami producenta farby lub bejcy, której używasz. Ponadto pamiętaj, żeby pomalować dom jaśniejszymi kolorami, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie tak, aby odbijać ciepło słoneczne. Natomiast, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, to użyj ciemniejszego koloru, żeby to ciepło pochłaniać. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że drewniana elewacja zazwyczaj musi być malowana co pięć lat i bejcowana co trzy lata, aby zapewnić odpowiednią ochronę drewna.

Oprócz tych niezwykle ważnych wskazówek dotyczących samego procesu malowania, równie ważne jest, aby unikać pewnych błędów. Jeśli chcesz, żeby malowanie domu z drewna było efektywne, to wystrzegaj się tanich produktów oraz zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne występujące podczas procesu nakładania farby.