5 grudnia 2023

https://shanti.com.pl/

Shanti informacje i lifestyle

Kurorty popularne w Norwegii

Nie jest wielką tajemnicą stwierdzenie, że ze względu na swój klimat, kraj z północy kontynentu będzie świetnym wyborem na odpoczynek zwłaszcza w zimowej scenerii. Właśnie dlatego przedstawimy tu kilka miejsc, które nadają się do tego wręcz idealnie.

Nazwa Lillehammer jest z pewnością kojarzona przez wielu, jednak niekoniecznie w kontekście kurortu. To bowiem właśnie tam, znajduje się skocznia, która rokrocznie gości najlepszych skoczków świata w ramach zawodów Pucharu Świata. Niejednokrotnie zresztą na podium konkursów, zdołali wskakiwać Polacy. W sumie na tych, którzy uwielbiają szusować po pełnych śniegu trasach, czeka aż pięć ośrodków dedykowanych narciarstwu. Już sama ta ilość doskonale sugeruje, że jest to miejsce wręcz idealne na wyjazd w zimowe miesiące. Znajdujące się mniej więcej w południowych rejonach Norwegii miasto, miało przywilej stania się gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku. Jeśli zaplanujemy wyjazd odpowiednio wcześniej, nie powinno być w tym miejscu problemów z miejscami noclegowymi.

Największym spośród norweskich kurortów z pewnością jest Trysil. Zlokalizowane na wschodzie kraju miasto oferuje odwiedzającym między innymi w sumie aż pół tysiąca kilometrów, na których znajdują się trasy idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. Taka skala tłumaczy tylko, dlaczego Norwegia zwykle jest potęgą właśnie w tej zimowej dyscyplinie. Sukcesy Therese Johaug czy Maritt Bjoergen tylko to potwierdzają. Oprócz samych tego rodzaju tras, nietrudno będzie także rzecz jasna znaleźć szkółki, które chętnie nauczą, jak poprawnie poruszać się na popularnych biegówkach. Jest to istotny walor, jeśli będziemy chcieli się wybrać w to miejsce z całą rodziną.

Ostatnim, jednak nie najmniej niż inne wartym wspomnienia miejscem jest Hemsedal. Tu z pewnością walorem jest położenie, bo miejscowość znajduje się w Alpach Skandynawskich. Już sam ten fakt każe stawiać region w południowej części kraju jako jeden z atrakcyjniejszych. Także i w tym wypadku nie powinno zabraknąć miejsc, gdzie w niemal idealnych warunkach będzie można przemierzać urokliwą okolicę na nartach.

Choć w przypadku wielu hoteli, czy innych miejsc tego typu, wyżywienie będzie już z góry wliczone w cenę, czasem pojawi się chęć, by spróbować czegoś w bardziej lokalnym stylu. Do płacenia rachunków w knajpach lub innych transakcji, przyda się więc gotówka. Jeśli już wcześniej wymienialiśmy złotówki na korony, nie znaczy to, że nie trzeba będzie jeszcze raz odwiedzić kantoru. Wszystko dlatego, że być może niektóre banknoty zostały już wycofane z obiegu. Najczęściej dzieje się tak, by podnieść poziom zabezpieczenia kolejnych serii przed procederem fałszowania gotówki. Wówczas czasami zmienia się styl graficzny nowych banknotów lub stosuje się inne zabiegi, które mają maksymalnie utrudnić wspomniane już tutaj wyżej działania. Oprócz wymiany, można też sprzedać nieaktualną gotówkę w skupie. Dodatkowo jeśli interesuje Cię temat inwestycji w złoto, warto rozejrzeć się na polskim rynku za podmiotem, który spełni wszystkie te potrzeby. Jedną z takich firm jest Tavex, który od ponad 30lat oferuje złoto inwestycyjne, waluty i metale szlachetne od ręki. Warto zapoznać się z ich ofertą.