5 grudnia 2023

https://shanti.com.pl/

Shanti informacje i lifestyle

Konkursy literackie. Czy warto brać w nich udział?

Obecnie wiele osób pisze i marzy o napisaniu i wydaniu własnej książki lub publikacji. Niektórzy wysyłają wydawnictwom swoje teksty lub próbują wydawać je własnym kosztem, choć to często bywa bardzo ciężkie. Jedną z możliwości własnej promocji może być branie udział w konkursach literackich. Wiele prestiżowych konkursów jako nagrodę główną proponuje wydanie książki, choć wygranie w takim konkursie nie jest łatwe, gdyż w biorą w nich udział setki osób.

Obecnie konkursy literackie są organizowane dla prawie każdej kategorii pisarskiej i wiekowej. Organizowane są konkursy poetyckie, na pisanie opowiadań, scenariuszy, czy esejów.

Zalety konkursów literackich:

  • Dzięki systematycznemu braniu udziału w konkursach, stopniowo podnosisz swój poziom pisania.
  • Budujesz swoje nazwisko i markę, co na pewno może zaowocować w przyszłości.
  • Nagrodami w konkursach częstą są wysoki nagrody pieniężne oraz możliwość wydania swojej książki. A wygranie może zmotywować do dalszej pracy.

Wady:

  • Jedną z głównych wad, jakich musisz się liczyć, jest pracochłonność nad pracami. Niekiedy pisanie pracy konkursowej może zająć Ci kilka miesięcy.
  • Musisz posiadać już jakieś umiejętności pisarskie. Bez żadnego doświadczenia i wprawy będzie Ci ciężko napisać odpowiedniej pracy.
  • Często udział w prestiżowych konkursach wiąże się z opłatą wpisową.

Czy warto brać w nich udział?

Przede wszystkim udział w konkursach trzeba traktować jak dobrą zabawę. Już samo napisanie i wysłanie pracy to spory sukces. Reszta zależy już tylko od komisji oceniającej i trochę szczęścia, które na pewno się przyda. Pamiętaj, aby wygrać, trzeba regularnie zgłaszać swoje prace do konkursów.

Gdzie szukać konkursów?

Opcji jest sporo. Przede wszystkim dołącz do grup Facebookowych o konkursowej tematyce. Warto też aktualne konkursy szukać w bazach konkursów, gdzie znajdziesz wiele, ciekawych propozycji w jednym miejscu. Jedną z takich baz jest swiat-konkursow.pl. Jeśli więcej chcesz być na bieżąco, to warto od czasu do czasu tam zajrzeć.