5 grudnia 2023

https://shanti.com.pl/

Shanti informacje i lifestyle

DREWNO: CZY JEST DOBRE DLA TWOJEGO ZDROWIA?

Nie jest tajemnicą, że drewno to niezwykły materiał budowlany, który ma szereg zalet technicznych – jest trwały, wytrzymały i posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne – oraz pozytywnie wpływa na środowisko: zmniejsza dwutlenek węgla uwalniany do atmosfery i doskonale nadaje się do recyklingu. Wyraźnie widać, że drewno to zrównoważony i wszechstronny materiał o niemal nieograniczonym zakresie zastosowań, a domki drewniane są budowane już od setek lat. Ale czy wiedziałeś, że ten naturalny surowiec przynosi również korzyści dla samopoczucia i zdrowia? Zgadza się, drewno może pozytywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Oto dowód:

Drewno a zdrowie człowieka

Czy drewno pozytywnie wpływa na Twoje zdrowie? Odpowiedź brzmi tak. Przeprowadzone badania pokazują, że implementacja drewna i innych naturalnych materiałów do budynków mieszkalnych może zmniejszyć stres i przyczynić się do dobrego zdrowia psychicznego. Wprowadzanie natury do wnętrza poprzez dodanie elementów drewnianych lub zwyczajnie zamieszkanie w domu z drewna może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Badania potwierdzają to, czego nauczyła nas powszechna inteligencja – natura i wykorzystanie naturalnych materiałów jest dla nas dobre. Jednak od zawsze zastanawialiśmy się, dlaczego tak się dzieje. Styczność z drewnem jest skorelowana ze spadkiem kortyzolu, głównego hormonu związanego z negatywnymi skutkami stresu. W podobnych badaniach zaobserwowano niższe poziomy ciśnienia krwi i tętna w środowisku, w którym występuje drewno, w porównaniu z tym, w których go nie ma – nic dziwnego, że życie w „betonowej dżungli” nie jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ponadto, w jednym z badań udowodniono nawet, że skupienie i koncentracja uczniów w szkole znacznie się poprawiła, gdy poproszono ich o wykonanie zadania będąc w pomieszczeniu wykonanym z drewna.

Jak widzisz, tworzenie budynków z drewna zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Pomijając fakt, że węgiel, który został wchłonięty z atmosfery przez drzewa jest blokowany, gdy drzewo jest używane jako drewno, to życie w środowisku z większą ilością drewnianych elementów i mebli może faktycznie wspierać zdrowie. Na przykład, amerykańscy naukowcy udowodnili, że ​​drewniane podłogi poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach i zapobiegają gromadzeniu się kurzu, pleśni i alergenów w porównaniu z innymi opcjami podłóg, takimi jak dywany czy kafelki. Stwierdzono również, że naturalne materiały, takie jak drewno, widoczne w naszym codziennym życiu, mogą pomóc w relaksacji i kreatywności. W tym momencie należy również wspomnieć o korzyściach zdrowotnych wynikających z drewnianej sauny – są to między innymi zmniejszenie ryzyka chorób serca oraz poprawa snu, zdrowia skóry i przepływu krwi, a także ogólnego samopoczucia psychicznego.

Biorąc pod uwagę potencjał zdrowotny używania drewna jako materiału budowlanego, ważne jest, aby jak najlepiej go wykorzystać, unikając szkodliwych dla zdrowia i środowiska produktów chemicznych. Niektóre z firm zajmujących się tworzeniem odważnych, wyrazistych konstrukcji drewnianych mogą odgrywać dużą rolę w projektowaniu biofilnym – koncepcji stosowanej w branży budowlanej w celu zwiększenia łączności z naturą i materiałami naturalnymi. Może w tym pomóc szerokie zastosowanie odsłoniętej masy drewnianej do budowy ścian i podłóg, oferując jednocześnie korzyści estetyczne, konstrukcyjne i środowiskowe. Ponadto, błędnym jest myślenie, że trzeba wybudować wille z drewna, aby móc zaobserwować poprawę samopoczucia. Wystarczy dodać wykończenie lub wyposażenie z drewna, aby uzyskać korzystny efekt na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.